.

Často kladené otázky / Oleje pro velká komerční vozidla

Existuje rozdíl mezi oleji vyvinutými pro osobní automobily, lehká užitková vozidla a velká komerční vozidla?

Motorové oleje použité ve  velkých komerčních vozidlech  se liší od  olejů do osobních vozidel  a lehkých užitkových vozidel, a to z řady důvodů.  

- Používají se při vyšších zatíženích. 

- Používají se do silných motorů. 

- Existuje požadavek na  prodloužený výměnný interval  až 100 000 km  nebo 250 provozních hodin (v některých případech až 400 provozních hodin). 
 

Moje auto je poměrně staré. Jaký olej bych měl použít?

Obvyklé je, že oleje odpovídající specifikacím pokud jde o výkon, by se měly používat vzhledem k vyšším spotřebám a ceně,  což je  někdy  rozhodující faktor. Protože v našich zeměpisných šířkách míváme počasí s velkými teplotní výkyvy, takže použití olejů s viskozitními stupni SAE 30, SAE 40 a SAE 5409,  není vždy správné rozhodnutí. Vzhledem k celoroční ochraně  se doporučuje použití vícestupňových olejů jako jsou 15W-50 a 20W-50, a to při standardních intervalech výměny  na základě na ujetých vzdáleností. 

Např. oleje známých typů M 19D, M 16D a M 20D je možno nahradit oleji Prista Super 15W-50 a 20W-50 a Texaco Ursa Super LA 20W-50. 

Ve specializovaných automobilových střediscích  Prista a Expert Oil  Service vám, vedle  odborných rad,   nabídnou  veškeré dostupné produkty a kompletní  služby pro vaše auto. Jestliže máte vlastní opravářské zařízení, naši obchodní a techničtí poradci  mohou provést nezbytná  odborná posouzení  na místě u vás, a naše flexibilní logistické systémy  vám mohou poskytnout požadované produkty  v co nejkratší době a za výhodných podmínek. 
 

Jsou oleje určené pro zemědělské stroje něčím odlišné?

Ano, jsou. 

V zemědělství, s cílem umožnit použití univerzálních olejů, jsou doporučené produktové řady STOU (Super Tractor Oil Universal)  a UTTO (Universal Tractor Transmission Oil) (univerzální traktorový převodový olej). 

Tam , kde není předepsán olej STOU, měl by se použít motorový olej podle způsobu použití (provozu) vozidla. 

Co je STOU?

Olej k mazání motoru, na mokré brzdy, do  převodů, difwerenciálů a hydraulických systémů zemědělských vozidel a zařízení. 

Produkty tohoto typu jsou Prista STOU 10W-30, 10W-40, jakož i Texaco SUTO Extra 10W-30.

Co je UTTO?

Olej k mazální převodovek, diferenciálů,  mokrých brzd a hydraulických systémů moderních zemědělských traktorů a jiného zařízení.