.

Často kladené otázky / Motorové oleje pro osobní vozy a lehká užitková vozidla

Co je důležité přečíst si na štítku produktu, když si olej kupujete?

Vedle výkonových charakteristik (ACEA a API) a viskozitního stupně,  je třeba věnovat pozornost  specifikacím výrobce vozidla (OEM). 

Co je specifikace OEM?

Specifikace OEM (výrobce originálního zařízení) reguluje  konkrétní parametry a hodnoty, kterým musí  oleje plněné do motorů v továrně nebo při servisu vyhovovat. 

Byl mi doporučen olej ACEA A3/B4-08, MB 229.3, SAE 5W-4. Jaký olej si mám koupit?

Jednoduchá odpověď zní:  "Vyhovovat bude každý olej, který odpovídá dané specifikaci?

Dobrou volbou  je výrobek Prista Oil, např. PRISTAâ ULTRA 5W-40. 

РRISTA® ULTRA 5W-40

-API SN/SM/CF

-ACEA A3/B4-08

-MB 229.1, MB 229.3

-VW 502 00 / 505 00

-Opel GM-LL-B-025

-Renault RN 700 / 710

-Porsche A40

Mohu si koupit motorový olej v hypermarketech , kde se prodávají i potraviny a stavební materiál?

Skutečně, v oddělení autopotřeb v hypermarketech  jsou  k dostání motorové oleje za atraktivní ceny.  Kupující vidí značku a viskozitní třídu napsané na výrobku  velkými písmeny. Zbytek potom malým písmem  někde na obalu.   Cena je nízká, někdy až podezřele nízká. V tomto případě to  pro nás znamená příležitost k impulznímu nákupu produktu spojovaného s určitou značkou  a cenou, ovšem jsou uspokojivé
i  parametry jakosti produktu? Každý si může odpovědět sám. Další  otázkou  je správné balení a množství.  Motorový olej  lze kupovat v jednotlivých baleních nebo ve velkém a může být stáčen ze sudů.  V druhém případě  je nanejvýš důležitá   čistota plechovky  a její správné skladování. Dobrou volbou jsou automobilová střediska Prista, odborný servis mazacích olejů,  a také  oficiální prodejní a servisní zástupce  výrobce  vašeho vozidla. 

Mohu si koupit oleje Prista a Texaco na čerpací stanici pohonných hmot?

Motorové oleje Prista a Texaco jsou k dispozici v celém řetězci čerpacích stanic "Petrol" AD a na mnoha dalších prodejních místech. Dokonce i když je třeba olej doplnit, můžete snadno dostat  požadované množství. Vyhnete se tak riziku,  že si  doplníte olej nesprávným produktem. 

Byla mi doporučena určitá značka oleje. Je lepší než ty ostatní?

Změna motorového oleje se někdy provádí jen  z "módních" důvodů.  Uživatelé často trvají  na určité obchodní značce  bez toho, že by brali  v úvahu fakt, že ne všechna auta  dosahují optimálního výkonu 
s určitými typy olejů. 

Hodí se syntetický olej do všech motorových vozidel?

Nehodí. Syntetické oleje jsou produkty té nejvyšší jakosti na daném  trhu, ovšem není vhodné jejich použití  ve starších vozidlech, která jsou  ve špatném technickém stavu. Docela často se stává, že nesprávné použití  syntetických olejů je zdrojem zklamání mnohých uživatelů.