.

Spolehlivé letní ježdění

20-06-2022

Vedra jsou zde

Léto je skvělé období roku s dlouhými teplými dny a spoustou slunečního svitu. Vašemu automobilu ale  toto období přináší řadu potíží.  
Začněme s tím, že jízdy jsou často delší než jindy  A dále, rodiny o dovolené obvykle necestují jen tak nalehko, takže automobil může být zatížen střešním boxem a možná táhne i přívěs nebo karavan, což je jeho další zátěž. A navíc se zdá, že i další lidé mají ve stejné době stejné nápady jako vy, takže dopravní zácpy jsou na denním pořádku.    
V takových dnech, kdy vás zmáhá horko, vede se naprosto stejně i vašemu automobilu. Je potřeba dodržovat správný pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci a stejně tak je důležité, aby ve vašem automobilu byly doplněny všechny provozní kapaliny a aby jejich specifikace odpovídala provozním podmínkám a zatížení automobilu. S tím, jak se maziva zahřívají, řídnou a jsou méně účinná při plnění úloh, pro které byla navržena. A to je právě to, co nejméně potřebujete, když stojíte za horkého dne v dopravní zácpě. Právě naopak, je třeba aby olej chránil pohyblivé části motoru vozidla okamžitě po nastartování v systému stop-start.   
Pod větším tlakem je v létě i chladicí systém vašeho automobilu. Ten pracuje tak, že čerpá chladicí kapalinu motoru hladičem, který je umístěn na přední straně vozidla. Proud vzduchu tvořící se při pohybu vozidla (nebo vytvářený ventilátorem, když je vozidlo v klidu) prochází vnitřkem chladiče, čímž se snižuje teplota chladicí kapaliny předtím než tato vstupuje zpět do motoru. Problém je v tom, že vzduch potřebný k chlazení chladicí kapaliny má sám vyšší teplotu a chlazení je méně účinné.   

Zkontrolujte a doplňte 

Čtyři slova – Příprava Brání Špatnému Výkonu – se ukazují jako naprosto pravdivá. Opravdu se vyplatí zdvihnout jednou za čas kapotu svého auta, a to zejména před dlouhou cestou, a ujistit se, že jsou základní provozní kapaliny tam, kde mají být a ve správném množství. Dokonce i když nejste technicky jisti, jednoduše postupujte podle pokynů uvedených v návodu ke svému vozidlu. V návodu by mělo vše názorně uvedeno, takže potřebujete pouze porovnat obrázky v návodu se skutečným stavem  motorového prostoru svého auta.   

Zůstaňte chladní

Je životně důležité, aby chladicí systém vašeho automobilu byl doplněn správnou chladicí kapalinou, přičemž toto je nutné kontrolovat, když je motor studený. Chladicí systém většiny automobilů obsahuje chladič a expanzní nádrž, která má na straně uvedenou horní a spodní rysku označující maximální a minimální hladinu chladicí kapaliny. Jestliže se hladina chladicí kapaliny blíží ke spodní rysce, je nutné chladicí kapalinu doplnit.
A podobně, je-li chladicí kapalina zakalená a má rezavou barvu, je ji třeba vyměnit. V každém případě jsou skvělou volbou moderní náhradní nemrznoucí chladicí kapaliny s dlouhou životností jako je Havoline Xtended Life Antifreeze/Coolant, a to i z hlediska nákladů. Chladicí kapaliny tohoto typu jsou vytvořeny tak, aby přispívaly k potlačení koroze motoru a souvisejících součástek jako je např. vodní čerpadlo, přičemž jejich složení je voleno tak, aby pracovaly účinně bez ohledu na to, jaká je teplota okolního prostředí. 
I po doplnění kapaliny do systému, mějte vždy sebou v kufru auta uzavřenou nádobu s chladicí kapalinou ve svislé poloze, abyste mohli systém udržovat optimálně naplněný i když jste na cestách. 

Olej dobrý, všechno dobré

Motory jsou navrženy tak, že při svém každodenním provozu spalují malé množství motorového oleje. Proto se vyplatí hladinu oleje měrkou častěji zkontrolovat. Nejlépe to uděláte tak, že necháte motor běžet asi 10 minut, aby se zahřál. Potom motor vypněte a nechte olej několik minut ustát. Vyjměte olejovou měrku, otřete ji, zasuňte zpět a potom ji opět vyjměte. Tak správným způsobem zjistíte, jaká je hladina oleje.  
Pokud je třeba olej doplnit, podívejte se do návodu ke svému vozidlu nebo správný motorový olej pro své vozidlo zjistěte online. Vždycky se vyplatí koupit vysoce kvalitní olej, jako jsou výrobky řady Havoline. Oleje jako Havoline ProDS – jsou navrženy tak, aby si uchovávaly svou optimální hustotu a účinnost bez ohledu na to, jakým teplotám jsou za horkých dnů vystaveny. Oleje Havoline ProDS také díky použité technologii DepositShield udržují vnitřní povrchy motorů čisté a je zajištěno, že motor pracuje co nejúčinněji.    
Ovšem pokud jedete svým automobilem do země s horkým podnebím, mohlo by být dobré zjistit, zda se vyplatí olej předem vyměnit – na základě globálních požadavků výrobce – aby lépe vyhovoval vyšším teplotám. Výměna oleje není nákladná a z dlouhodobého hlediska může znamenat i úsporu. 

Pneumatiky v dobré kondici

Černé kolo nacházející se v každém rohu vašeho vozidla představuje jediné místo styku vašeho auta s vozovkou a může mít obrovský vliv na  účinnost jeho provozu. Je důležité, aby se v pneumatikách udržoval správný tlak, neboť podhuštěná pneumatika vyžaduje mnohem více sily k tomu, aby se otáčela. Pokud o tom pochybujete, zkuste tlačit kolečko s prázdnou pneumatikou.    
Když nahustíte své pneumatiky na správnou hodnotu tlaku, budou se snadněji otáčet a motor s převodovkou všeho vozidla budou vystaveny menšímu namáhání. Na celý náklad tak rovněž spotřebujete i méně paliva. 

Trochu jinou cestou

A opět, klíčové je plánování cesty. Předem si prostudujte cestu ke svému cíli, podívejte se na problematická a úzká místa. Proč trochu neodbočit z cesty, abyste se jim vyhnuli? Máte přece dovolenou a proč se cestou nerozhlédnout po okolí. Vaše auto vám bude vděčné za to, že může zůstat v chodu.  
Faktem je, že dopravní zácpy v důsledku nehod jsou často nevyhnutelné, ale nemusí vám to zkazit celý den. Většina systémů satelitní navigace vám ukáže, jak dlouhé jsou fronty, jaké je zdržení a jaké jsou možné objížďky. 
Zde uváděné kontroly jsou snadno proveditelné a zaberou jen pár minut. Přispějí také k tomu, že vaše auto pojede tak, jak nejlépe bude moci, což vám v celém procesu ušetří peníze. Je to rozhodně lepší, než si znova a znova vyčítat chyby, zatímco čekáte na servisní či odtahovou službu? 

Zdroj: https://www.texacolubricants.com
 
 

Zpět