.

Spolehlivé ježdění v zimě

10-12-2021

Připraveni na zimu?

Pohled na krajinu pod příkrovem čerstvě napadaného sněhu by snad mohl být obrazem zimy   uváděným v mediích, ovšem pro každého, kdo musí v zimě cestovat autem, je skutečnost značně odlišná.

Na silnicích se panenský sníh rychle mění ve špinavou šedou břečku, místo praskání ohně v krbu je slyšet srdceryvné sténání startujícího motoru a příjemnou vůni svařeného vína nahrazuje pach nemrznoucí směsi z ostřikovače. 

I když jedete, patrně to bude pomalu, protože na vozovce to klouže víc než obvykle, je hůř vidět a všichni ostatní na silnici jsou v podobném stavu napětí. 

 

Chladná pohoda

Zimní měsíce mohou být pro vaše vozidlo tím nejtěžším obdobím roku. Kratší dny a obvykle  nepříznivé počasí kladou vysoké požadavky na systémy vašeho vozidla. Světla jsou prakticky stále zapnutá, stěrače jedou na dvě směny a topení pracuje přesčas. A navíc, jízdy bývají kratší, takže baterie vašeho auta má na dobití méně času.

K tomu je třeba připočíst i to, že baterie má za nízkých teplot výrazně nižší účinnost a všechny okolnosti jsou jako stvořené proto, abyste uprostřed zimy měli poruchu.

  Proto vám může pár kontrol provedených před zimní sezónou ušetřit nejen nepohodu v chladu, když byste to nejméně potřebovali, ale i náklady způsobené vlastní poruchou a náklady na její odstranění. 

Nejprve tedy to, co je snadné a dá se obvykle udělat, když jednou či dvakrát obejdete své auto. Zapněte všechna světla a ujistěte se, že jsou v pořádku, přičemž nezapomeňte na světlomety do mlhy. Brzdová světla můžete zkontrolovat tak, že zacouváte k nějaké stěně, sešlápnete brzdu, a přitom se budete dívat do zpětného zrcátka.

Při obcházení kolem auta zkontrolujte tlak v pneumatikách pomocí měřiče tlaku pneumatik. Nejlepší je to udělat, když auto již chvíli stojí, neboť při jízdě se vzduch v pneumatikách zahřívá, zvyšuje se jeho objem a tím i tlak. Nechte tedy pneumatiky po jízdě zchladnout nebo měřte tlak v pneumatikách předtím, než vyjedete.

Další snadnou a dobrou věcí je zkontrolovat, zda je doplněna nádoba vašeho ostřikovače, a to kapalinou o správné koncentraci, aby nezmrzla. Dnes benzinové čerpací stanice nabízejí kapalinu do ostřikovače již naředěnou. Stačí tedy kapalinu jen koupit, doplnit dle potřeby do nádržky ostřikovače a láhev s kapalinou uložit do kufru auta pro případ, že by bylo nutné kapalinu do ostřikovače cestou doplnit. 

Když již budete pod kapotou, zkontrolujte také, zda je doplněna kapalina v chladicím systému. Pokud je nutné nemrznoucím kapalinu doplnit, učiňte to. Má to zásadní význam, protože pokud v systému není dostatek nemrznoucí kapaliny, voda může zmrznout a mohl by prasknout blok motoru. Takovou sílu led skutečně má.

Pokud je třeba přidat nemrznoucí kapalinu, Texaco Havoline Xtended Life Coolant Concentrate je velmi dobrou volbou. Funguje skvěle i za těch nejnižších teplot a její složení zabraňuje vnitřní korozi životně důležitých dílů, kterými jsou blok motoru, vodní čerpadlo, termostat a chladič.   

Také se přesvědčte, že máte doplněn olej. To poslední, co potřebujete je, aby se poté, kdy jste provedli veškeré zimní kontroly, motor vašeho auta zadřel. Zde přicházejí ke slovu špičkové oleje jako Havoline ProDS, neboť ty zajišťují hladký chod vašeho motoru bez ohledu na to, jaká je venkovní teplota.

A navíc, pomoci může i váš místní prodejce automobilů. Jestliže vaše auto potřebuje servis, je rozumné nechat jej udělat. I když servis ještě nutný není, přece jen se vyplatí, aby zimní kontrolu  provedly profesionálové.  Je to cenově výhodný způsob zajištění bezpečnosti, přičemž mnoho výrobců a nezávislých servisních středisek nabízí vlastní zimní akce zaměřené na kontrolu klíčových oblastí vozidla, které jsou za chladného počasí vystaveny riziku.

 

Plánování je prevence    

Existuje jeden výjimečně snadný způsob, jak se vyhnout poruše a nenechat se zaskočit okolnostmi – na cestu se vůbec nevydávat. Zní to velmi jednoduše, protože to jednoduché je.

Existuji stovky aplikací a online stránek, kde se dozvíme, jaké má být v určité době počasí

a některé jsou dokonce poměrně přesné. Nejprve se tedy podívejte a pokud je na cestě nepříznivé počasí, zůstaňte doma. 

Samozřejmě to často není možné, ale vyplatí se plánovat dopředu.

Vybavte své auto ‘zimním balíčkem’, který obsahuje to základní, co byste potřebovali, kdyby došlo k nejhoršímu. Ten by měl obsahovat:

 

Přenosnou nabíječku mobilních telefonů

Teplé oblečení

Teplé pevné boty

Láhev s vodou a nějakou svačinku   

Lékárničku  

Výstražný trojúhelník

Tažné lano

Reflexní vestu

Odmrazovač a škrabku

Lopatu   

Svítilnu

V den své cesty vstaňte ráno dřív abyste měli více času. Nebude tak mít pocit, že byste mohli mít zpoždění, což vám umožní soustředit se na bezpečnou jízdu. 

Použijte reflektory. Přesvědčili jste se, že fungují, takže je zapněte, aby vás ostatní viděli.

Udržujte si odstup od vozidla jedoucího před vámi, protože zastavit auto za zimních podmínek trvá desetkrát déle než normálně. Když před vámi k něčemu dojde, budete potřebovat co nejvíc času na to rozmyslet si co udělat a budete potřebovat i co nejdelší reakční dobu.

Proto se vyplatí, v závislosti na tom, kde žijete, vážně uvažovat o zakoupení sady zimních pneumatik. Ty jsou navrženy tak, aby se za nižších teplot a na sněhu chovaly lépe, přičemž jejich zvýšená přilnavost může být skutečně významným faktorem.    

Dokonce si ani nemusíte kupovat nová kola, pneumatiky lze za určitý poplatek jen vyměnit, přičemž mnozí prodejci vám mohou letní gumy uložit ve skladu.

 

Zima je tu – ale vám to nevadí

Ježdění autem v zimě je nepopiratelně obtížnější než v době vrcholícího léta, nicméně zoufat siz toho nemusíte.

Jednoduše udržujte své vozidlo v dobrém stavu, jak to jen jde, dejte do něj věci potřebné v případě, že se něco pokazí a udělejte několik malých změn ve svých zaběhnutých ranních zvyklostech.   

Všechny tyto malé změny provedené předtím, než se vydáte na cestu, ovlivní váš život jen nepatrně, mohou však mít velký vliv na pohodu a bezpečnost vaší jízdy.

zdroj: texacolubricants.com

Zpět